Koktejly na hubnutí z lékáren: jak vybrat ten správný a nešlápnout vedle?

1167998_85423922 Již samotné slovní spojení „koktejly na hubnutí“ svádí k mylné představě, že obyčejným pitím zázračné tekutiny proměníme naše těla na těla kulturistů nebo světově úspěšných modelek. Bohužel zázraky se nedějí na „hubnoucím poli“. Z tohoto důvodu se nenechte zmást úvodním titulkem článku ani názvem tohoto podpůrného prostředku na hubnutí, kterým koktejly nepochybně jsou. Bez práce nejsou koláče a při formování postavy to platí dvojnásob. Pokud však do svého denního režimu zařadíte dostatek pohybu, začnete přemýšlet nad tím, jaké potraviny a v jakém množství do svého těla vpravujete, pak vám mohou být koktejly na hubnutí zajímavým pomocníkem a žádoucím společníkem. Vydáváte-li se na jejich „lov“ do lékáren, poradíme vám, jak se v jednotlivých produktech orientovat, na co si dávat pozor a jak vybrat koktejl, který bude vašemu tělu a organismu vyhovovat pokud možno, co nejlépe.

Co od koktejlu očekávám?

Tuto otázku byste si měli položit ještě předtím, než se do lékárny vypravíte. Každý má v této souvislosti totiž jiné představy a požadavky. Někdo chce nabrat svalovou hmotu, nikoli tuky, někdo naopak přeměnit tuky na svaly, další pak hledá něco, co mu dodá potřebné živiny, vitamíny a minerální látky. Řada z nás se pak hodlá díky hubnoucím koktejlům zbavit nějakého toho kila navíc. Ať již jsou vaše představy jakékoli, vždy byste v nich měli mít jasno ještě předtím, než začnete prozkoumávat lékárenské regály.

Koktejly v lékárnách nejčastěji shánějí lidé, kteří:

 • Dodržují redukční dietu a chtějí ztrácet tuk, nikoli svaly
 • Chtějí koktejlem nahradit jedno denní jídlo (snídani nebo svačinu)
 • Nemají čas na přípravu zdravého jídla s vyváženým poměrem živin, vitamínů a minerálů
 • Chtějí co nejrychleji nabrat svalovou hmotu, případně přeměnit tuky na svaly

Složení aneb není koktejl, jako koktejl

V lékárnách, obchodech se sportovní výživou, ale i nejrůznějších e-shopech, které se na prodej těchto produktů zaměřují, naleznete nespočet různých koktejlů, od těch proteinových, přes „zázračné“ hubnoucí, až po naprosté vitaminové bomby. A právě složení je další z věcí, na kterou byste se měli zaměřit. Jeho přesnost, respektive celkový výčet jednotlivých složek, které jsou součástí koktejlu, by měl podléhat vašemu pečlivému prozkoumání. Nenechte se příliš ovlivňovat názory a doporučeními lékárníka, raději vsaďte na své vlastní přesvědčení, a pokud máte o těchto doplňcích stravy alespoň částečné povědomí, vybírejte ty, které budou nejvíce odpovídat vašemu záměru, jež hodláte s jejich pomocí uskutečnit a realizovat.

Na co dávat pozor?

Pří výběru koktejlů vždy záleží na jejich složení. Vyhýbejte se takovým produktům, které obsahují nepřiměřené množství sacharidů, raději nesázejte ani na produkty, které jsou doslova chemickým mixem. Pokud vám některá z položek uvedených ve složení výrobku nic neříká, nebojte se informovat u obsluhy lékárny. Pozor si dávejte také na takové koktejly, které slibují zázraky. V krajním případě by totiž mohly tyto produkty poškodit vaše zdraví více, než si myslíte. Vyhnout byste se také měli firmám a výrobcům, kteří nemají zrovna dvakrát dobrou pověst, ale i takovým produktům, které jsou na trhu poměrně krátce nebo nemohou nabídnout certifikaci, atesty, případně neprošly kontrolami ministerstva zdravotnictví a dalších přidružených orgánů.

Pozor si u koktejlů dávejte zejména na:

 • Složení výrobku
 • Výrobce, firmu, dodavatele
 • Nápadně nízkou cenu
 • Nebo naopak přemrštěně vysokou
 • Obsah sacharidů a tuků v koktejlu
 • Funkci, kterou má koktejl plnit
 • Omezení a doporučení, které bývá součástí těchto výrobků

Cena mnohé napoví

Jedním z dalších rozdílů, které se týkají koktejlů, jež jsou součástí našich lékáren, je nepochybně také jejich cena. Ta vám může v mnohém napovědět, ovšem 100 % byste na ni sázet také neměli. Mnohdy totiž platíte výlučně „za značku“ daného produktu, nikoli za jeho obsah. Proto tedy nejprve prozkoumejte nabídku koktejlů na našem trhu, zjistěte si o jednotlivých produktech dostatek informací v nejrůznějších internetových diskuzích, srovnávacích recenzích nebo si pročtěte názory výživových poradců nebo fitness trenérů, které vám mohou při výběru náležitě pomoci.

Máte nějaké osobní zkušenosti s koktejlem, který jste zakoupili v lékárně? Podělte se o ně s námi!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

20 + 19 =